Kilka słów o Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko powstało w czerwcu 2011 r i od samego początku rozpoczęło prowadzenie działań na rzecz promowania walorów turystycznych , sportowych , przyrodniczych, rekreacyjnych w Gminie położonej w bezpośredniej bliskości – a nawet częściowo na terenie – Tatr. Spośród członków Stowarzyszenia wyodrębniła się kilkuosobowa grupa działaczy realizująca pomysł „Kościelisko dla biegaczy”. Grupa ta wykorzystując tradycję tutejszej społeczności do realizacji działań wspólnotowych zaangażowała miejscowy Urząd Gminy i właścicieli terenów do stworzenia tras biegowych. Wójt Gminy z funduszy gminnych zakupił odpowiedni ratrak i nie szczędził finansów na zatrudnienie pracownika do jego obsługi i na paliwo. z funduszy unijnych wyposażyliśmy trasy w odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenia . Powstała wypożyczalnia nart a kilku działaczy ukończyło kurs instruktora narciarstwa biegowego. Uroczyste otwarcie tras w formie „Pikniku z Olimpijczykami” nastąpiło w dniu 29.02.2012 r. /w naszej Gminie żyje 24 olimpijczyków, którzy brali udział w olimpiadach zimowych/.

Od samego początku z tras korzystała młodzież szkolna , mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości oraz wypoczywający w Kościelisku wczasowicze. Walory naszej trasy docenili i stali się jej systematycznymi użytkownikami m.in. aktor Krystian Wieczorek ,członkowie zespołu „Zakopower”, Profesor Piotr Gliński i in. Wysoką fachową ocenę otrzymaliśmy od organizatora i twórcy „Biegu Piastów” Juliana Gozdowskiego .Rozpoczęli nieodpłatną pracę szkoleniową instruktorzy .Odbyły się zawody amatorskie młodzieży oraz Mistrzostwa Małopolski w biegach narciarskich.

W sezon 2013/14 wkroczyliśmy już w listopadzie przygotowując trasy biegowe – pierwsze na terenie kraju. W dniu 15.12.2013 przeprowadziliśmy zawody „Puchar Kościeliska” , które stanowiły element cyklu zawodów wpisanych do kalendarza imprez PZN jako Amatorskie Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich. W zawodach wzięło udział 151 zawodników amatorów z całej Polski .Udało nam się zorganizować odpowiednią oprawę i nagłośnienie w mediach. Niestety sezon zimowy zmuszeni byliśmy zakończyć w pierwszych dniach 2014 r. ze względu na brak śniegu. W celu realizacji naszych pasji oraz doskonalenia się w umiejętnościach organizatorskich współorganizowaliśmy w lipcu 2013 i w lipcu 2014 zawody Mistrzostwa Polski w Biathlonowym Nordic Walkingu.

Z realizacji innych statutowych obowiązków wywiązywaliśmy się poprzez uczestniczenie w szkoleniach ,spotkaniach i zjazdach organizowanych dla działaczy i wolontariuszy. Nawiązaliśmy kontakt z grupą przedsiębiorców planujących budowę wyciągu narciarskiego w Kościelisku. Współtworzyliśmy system darmowego dowożenia narciarzy na trasy zjazdowe. Nagłaśnialiśmy nasze działania w lokalnych mediach starając się wypromować gminę Kościelisko jako miejsce aktywnego wypoczynku spełniające wysokie wymogi i standardy w tym zakresie. 

 

ul. Królewska 41

34-511 Kościelisko

KRS 0000395777

NIP  736 17 15 505

Regon  122469372

BGŻ BNP PARIBAS  73 1600 1042 1839 6306 8000 0001

 

 


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.