Nazwa wsi pochodzi od zasłużonego dla osadnictwa na Podhalu starosty Stanisława Witowskiego.
Witów, to największa pod względem obszaru, wieś w Gminie Kościelisko – 65km2 . Jej część, zabudowana w sposób zwarty, położona jest w Rowie Podtatrzańskim w górnym biegu rzeki Czarny Dunajec, ale należą do niej także rozległe obszary leśne w paśmie Magury Witowskiej, Pogórza Gubałowskiego z licznymi śródleśnymi polanami oraz dwie, leżące w Tatrach Zachodnich doliny: Dolina Chochołowska i Dolina Lejowa z otoczeniem.
Jest to też najstarsza wieś w gminie. Powstała ok. 1606 r. Pierwotnie miało to być miasta Zygmuntowo, nazwane tak na cześć króla Zygmunta III Wazy. Jednak, na skutek przejęcia starostwa nowotarskiego przez Mikołaja Komorowskiego, do założenia miasta nie doszło. Powstała wieś przyjęła nazwę od nazwiska zasłużonego dla osadnictwa starosty Stanisława Witowskiego.
Folklor, niepowtarzalne widoki, ciekawa fauna i flora oraz bogata oferta turystyczna sprawiają, że warto przyjeżdżać tu przez cały rok. Wiosną atrakcją są liliowe pola krokusów, które można podziwiać nie tylko w Dolinie Chochołowskiej, ale i w całej wsi. Można też zobaczyć tradycyjny redyk owiec oraz skosztować oscypków, bundzu i żentycy.
Latem panują tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki górskiej, gdyż w okolicy znajdują się szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności., a Dolina Chochołowska otwarta jest dla turystyki rowerowej. Jesienią warto wybrać się na spacer lub na grzyby do lasów w podtatrzańskiej części wsi.
Szczególnie atrakcyjnie można spędzić czas zimą. W Witowie działają trzy stacje narciarskie z ośmioma wyciągami z wyposażeniem, zapleczem gastronomicznym i noclegowym. Są tu też doskonałe tereny do uprawiania narciarstwa śladowego.
Mieszkańcy kultywują podhalańskie tradycje ludowe: pasterskie, ciesielskie i artystyczne – muzykanckie, śpiewacze, hafciarskie, malarstwo na szkle. Przy szkole działa zespół regionalny „Mali Witowianie”. Cyklicznie odbywają się imprezy: „Witowiańsko Watra” i „Święto Lasu”.
Będąc w Witowie warto zwiedzić drewniany kościół z 1912 r. ,który jest częścią szlaku architektury drewnianej, kaplicę św. Anny na Płazówce z 1881 r. oraz odwiedzić siedzibę Wspólnoty Leśnej 8 wsi, największej tego typu wspólnoty w Polsce. Jej niezwykle ciekawa historia sięga początków XIX w.
Już wkrótce całoroczną atrakcją będą usytuowane na granicy Witowa i Chochołowa baseny geotermalne. Położenie wsi blisko granicy (ok 12 km.) zachęca też do wypadów na Słowację przez Suchą Horę.
Opracowanie: Zofia Czuj