X Puchar Kościeliska

17 grudnia 2023          

Edycja memoriałowa poświęcona Józefowi Rysuli.

Józef Rysula (1939-2020) Olimpijczyk w Squaw Valley (1960), Insbrucku (1964), i w Grenoble (1968). Wielokrotny mistrz polski w biegach narciarskich. Rolnik. Kierowca.

W 1959 roku Józef zwyciężył w biegu juniorów w Holmenkollen w Norwegii. Startował w barwach klubu SN PTT. Podczas zawodów w szwajcarskim Le Brassus w 1959  rozpoczęł się wielka kariera sportowa Józefa Rysuli, jednego z najlepszych biegaczy w historii polskiego narciarstwa klasycznego. W trakcie zawodów Fin Eero Mantyranta biegł resztkami sił, a Rysula i tak ciągle był przed nim. Kilometr przed metą wydawało się, że Polak pierwsze miejsce ma już w garści, do mety pozostał tylko zjazd. Narty Fina jednak lepiej niosły i Polak zajął drugie miejsce. 

w 1960 roku na igrzyskach w Squaw Valley polska sztafeta zdobyła szóste, punktowane miejsce. 

Sportowiec sześć razy zwyciężał w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Startował w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Zakopanem (1962), Oslo (1966) i w Szczyrbskim Jeziorze (1970).

(Tekst pochodzi z książki pt. Olimpijczycy z Koscieliska, autorstwa Wojciecha Szatkowskiego, Aleksandry Karkowskiej i Barbary Caillot)


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.