III Otwarte Mistrzostwa Polski w Biathlonowym Nordic Walking 2015

Setki mieszkańców powiatu jak i licznych turystów zwabiły w niedzielę na stadion biathlonowy w Kościelisku III Otwarte Mistrzostwa Polski w Biathlonowym Nordic Walking. 

Pogoda dopisała  i przez cały dzień licznie zgromadzona publiczność mogła obserwować zmagania sportowe jak i piknik rodzinny który towarzyszył imprezie.

Biathlonowe Nordic Walking jest młoda dyscypliną. Powstało trzy lata temu, kiedy  miłośnicy nordic walking z Kościelisk postanowili połączyć dwie dyscypliny – nordic walking z biathlonem. Popularne „chodzenie z kijkami” wzbogacone jest elementem strzelania, rozgrywanym tak jak w trakcie zawodów biathlonowych – za każdy chybiony strzał na strzelnicy konieczne jest przejście rundy karnej. Na fali rosnącej popularności dyscypliny rozpoczęto organizacje mistrzostw polski. Po raz trzeci mistrzostwa rozgrywane są w Kościelisku. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w mistrzostwach Polski wystartowali sympatycy nordic walking z całej Polski. W zawodach wzięło udział blisko 170 zawodników i zawodniczek w 4 kategoriach wiekowych. Najmłodsi rywalizowali na trasie 3 kilometrów podczas gdy dorośli na dystansie 4,5 km, gdzie przewidziano dwa strzelanie w pozycji leżąc z podpórką. Runda karna miała długość 100 metrów. Piękna pogoda okazała się być utrudnieniem gdyż zawodnicy rywalizowali w palącym słońcu. Na mecie witani byli przez Mirosława Łabunowicza, Mistrza Polski w kulturystyce i finalistę mistrzostw świata w kulturystyce oraz  Paulinę Bobak, biathlonistkę, medalistkę mistrzostw Polski i olimpijkę z Turynu, którzy wręczali kończącym bieg pamiątkowe medale i jakże potrzebną w tych warunkach wodę. Zawody zdominowali zawodnicy z Kościelisk - „ojczyzny” biathlonowego nordic walking. 

Turyści mieli okazję podziwiać na przygotowanych stoiskach przykłady rękodzieła rodem z Kościelisk oraz spotkać ich twórców. Wystawiło się także Koło Gospodyń Wiejskich z ich znakomitymi wypiekami. Przenośna ściankę wspinaczkową wystawił także TOPR, gdzie można było spróbować swoich sił pod okiem ratowników. Na stoisku Polskiego Cukru wszyscy chętni byli częstowani watą cukrową. Do jedzenia zresztą były nie tylko słodkości. Na innych stoiskach na publiczność czekały bardziej tradycyjne piknikowe dania jak oscypek z rusztu czy pieczona kiełbasa. Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking zorganizowało w ramach projektu "I o to chodzi" aktywną strefę nordic walking. Bezpłatnie wypożyczali kije, udzielali rad w zakresie prawidłowej techniki noedic walking. Zabezpieczali również obsługę sędziowską. Nic dziwnego że taka impreza zwabiła i gwiazdy. Na pikniku pojawił się znany wszystkim z Budki Suflera Krzysztof Cugowski, który został bardzo ciepło przyjęty przez mieszkańców jak i turystów.

Imprezie towarzyszyły liczne występy. Najpierw wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza w woj. Mazowieckim. Ich występ wywołał naprawdę duże wrażenie na widowni. Nie mniejszy entuzjazm wywołali rodzimi „Polaniorze”, którzy w trakcie całej imprezy mieli okazję wystąpić kilkukrotnie. Zawody zamykał koncert Future Folk. Znany zespół błyskawicznie rozbawił cały stadion i przy połączonej „góralskiej i ceperskiej” muzyce bawili się wszyscy.


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.